"> " /> Oto-Park.Com - Toyota Corolla testi

Efsane Kasa: Toyota Corolla 1.6 XEI

Toyota'yı Toyota yapan başlıca modellerden 1996 "AE101" Corolla XEI'yle nostaljik bir yolculuğa çıktık. Efsane Kasa: Toyota Corolla 1.6 XEI

16 sene, 222 bin kilometre, ve dünya maraton rekorunu kırdıktan hemen sonra sevinç gösterileri yapan Patrick Makau gibi, ne bir yorgunluk belirtisi, ne de yıpranma. İşte "efsane kasa", AE101 Toyota Corolla.

Bir otomobil - ya da herhangi bir nesne - bu derece uzun ömürlü olduğunda, onu değerlendirmede kullanılan genelgeçer kriterler değerini yitirmeye başlıyor.

Bir arabanın zayıf frenlerini daha kaliteli balata/disklerle geliştirebilirsiniz. Zayıf yol tutuşunu daha iyi lastiklerle çözebilirsiniz. Zayıf yalıtımını çamurluk içlerine uygulanan kaplamalarla iyileştirebilirsiniz.

Ancak bir arabayı senelere meydan okurcasına dayanıklı, servisin yerini unutturacak denli sorunsuz hale getiremezsiniz. En gaddar çukurlardan dahi 'bana mısın' demeden geçiremezsiniz. Ailenizi arka koltuklarında bacak bacak üstüne atabilecek kadar rahat gezdiremezsiniz.

AE101'in bu lakabı alması bir tesadüf değil: Toyota Corolla 90'larda bir ailenin tüm temel ihtiyaçlarını karşılıyordu ve aradan geçen neredeyse 20 seneye rağmen bugün hala tüm vasıflarıyla dimdik ayakta:

Sonuç: 

Yazı: And Mehmet ÇETİN
Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız

Yorum Yaz

Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız